Przyjazd
Wyjazd

Wycieczka Wilno - Troki

Będąc w Augustowie warto zarezerwować sobie czas na jednodniową wycieczkę na Litwę do Wilna i Trok. Litwa – nasz wschodni sąsiad to niewielki kraj nadbałtycki. Posiada bardzo ciekawą historię, która ściśle związana jest z historią Polski. Na terytorium Litwy znajduje się ok. 6000 jezior, najdłuższą rzeką jest Niemen.

Wilno – stolica Litwy  jest oddalona od Augustowa o nieco ponad 200 kilometrów. To malowniczo położone nad Niemnem miasto, oczarowuje turystów swoją starówką z zabytkowymi kamienicami i wąskimi brukowanymi uliczkami. Najbardziej znane punkty na mapie miasta to Ostra Brama i kaplica ze słynnym  obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Katedra Wileńska, zabytkowe kościoły – św. Anny, Bernardynów i Św. Michała. Wilno to także polska historia – jej ślady można odnaleźć na Cmentarzu na Rossie gdzie znajduje się m.in. słynny pomnik-mauzoleum Matka i Serce Syna poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. To również miasto wielkich artystów w tym naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Warto odwiedzić muzeum pisarza mieszczące się w jego byłym mieszkaniu w zaułku Bernardyńskim. Podczas pobytu w Wilnie z pewnością nie powinno też zabraknąć czasu na spacer po starym mieście i skosztowanie litewskich dań regionalnych takich jak cepeliny, chłodnik litewski czy też ciemny chleb o charakterystycznym, wyrazistym smaku.

W pobliżu Wilna nad jeziorem Galve znajduje się miejscowość Troki. Przyciąga ona turystów pięknie położonym na wyspie zamkiem. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Litwie. Historia Trok jest związana z historią Litwy,  w przeszłości były one nawet  drugą stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego (pierwszą stolicą Litwy był Kiernów, później Troki, a za rządów Giedymina stolica Litwy została przeniesiona do Wilna).  Na przełomie XIV i XV w., na rozkaz  Wielkich Książąt Litewskich został tam wzniesiony zamek jako twierdza obronno-rezydencyjna. Niestety do dnia dzisiejszego nie zachowała się oryginalna budowla, to co możemy podziwiać obecnie to rekonstrukcja. Niemniej jednak miejsce jest niezwykle urokliwe i odwiedza je wielu turystów. Będąc w Trokach koniecznie trzeba spróbować kuchni karaimskiej a zwłaszcza  słynnych kibinów czyli zapiekanych pierogów z nadzieniem z baraniny, szpinaku, grzybów czy sera.

Lokalizacja

nad jeziorem

Hotel Warszawa
ul. Zdrojowa 1, 16-300 Augustów

Newsletter

Dołącz do naszego NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i rabatów
nawet do 50%

Kliknij w link zawarty w wiadomości otrzymanej od nas, aby potwierdzić chęć zapisu na listę mailingową.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij