Przyjazd
Wyjazd

Wigierska Kolej Wąskotorowa

  1. Strona główna
  2. Atrakcje
  3. W okolicy
  4. Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wigierska Kolej Wąskotorowa jest cennym zabytkiem techniki oraz jedną z nielicznych całorocznych atrakcji turystycznych regionu. Przejażdżka kolejką pozwoli odkryć wiele trudno dostępnych miejsc Wigierskiego Parku Narodowego.
Początki leśnej kolei wąskotorowej w Płocicznie sięgają czasów I wojny światowej, kiedy to wojsko niemieckie masowo wycinało las i transportowało drzewo kolejką do pobliskiego tartaku. W latach 1923 - 1926 zbudowano dodatkowe trasy i cała sieć liczyła aż 50 kilometrów, a linia stanowiła dodatkowo uzupełnienie Kanału Augustowskiego który był głównym środkiem transportu drewna do Europy i tartaków znajdujących się na szlaku.

Przejazd zabytkową kolejką wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym rozpoczyna się w miejscowości Płociczno Tartak 40. Z hotelu na miejsce dojedziemy w ok. 30 min.
Obecnie długość trasy wynosi ok 10 km i prowadzi przez południową część parku, aż do stacji Krusznik. Przejazd nią trwa 2 godz. 40 minut. W najurokliwszych krajobrazowo miejscach na jej trasie urządzone są przystanki widokowe: Binduga, Bartny Dół, Krusznik, Powały z postojami trwającymi od kilku do kilkunastu minut. Latem wycieczka po puszczy odbywa się w odkrytych wagonikach, poza sezonem letnim – w krytych i ogrzewanych.
Warto w ten nietypowy sposób zwiedzić Puszczę Augustowską, gdzie natura jest dosłownie na wyciagnięcie ręki, a malownicze widoki na Jezioro Wigry dostarczą niesamowitych wrażeń.

Lokalizacja

nad jeziorem

Hotel Warszawa
ul. Zdrojowa 1, 16-300 Augustów

Newsletter

Dołącz do naszego NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i rabatów
nawet do 50%

Kliknij w link zawarty w wiadomości otrzymanej od nas, aby potwierdzić chęć zapisu na listę mailingową.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij