Przyjazd
Wyjazd

Dolina Rospudy. Spływ kajakowy Rospudą.

  1. Strona główna
  2. Atrakcje
  3. W okolicy
  4. Dolina Rospudy. Spływ kajakowy Rospudą.

Dolina Rospudy – to jeden z najbardziej dziewiczych terenów Suwalszczyzny, przez botaników nazywana jest też "Storczykową Doliną". Jest obszarem chronionym położonym w części Puszczy Augustowskiej. Tę bogatą w unikatową florę i faunę dolinę utworzyła ponad stukilometrowa rzeka Rospuda która łączy w swym biegu aż dziewięć jezior.

Na jej obszarze występuje wiele rzadkich gatunków w tym około 19 gatunków storczyków, a wśród nich miodokwiat krzyżowy, dla którego ten teren jest ostatnim miejscem naturalnego występowania. Znajdziemy tu też wiele zagrożonych gatunków zwierząt m.in. małże, płazy i ptaki. Cenne torfowiska, które tu występują są jednym z największych w Europie, dzięki nim utrzymuje się stały poziom wody, przez co rzeka nie zarasta.

Najlepszym sposobem by docenić uroki tej niezwykłej rzeki jest przepłynięcie jej kajakiem. Najbardziej atrakcyjną i idealną na jednodniowy spływ kajakowy jest trasa Małe Raczki – Święte Miejsce. Rzeka na tym odcinku jest bardzo zróżnicowana, od górskiego potoku o szybkim nurcie i kamienistym dnie, z licznymi zakolami, głazami i powalonymi drzewami, po spokojnie płynącą, pozbawioną przeszkód nizinną rzekę otoczoną bagnami z unikatową roślinnością. Na trasie spływu są dwa godne odwiedzenia miejsca: ruiny pałacu Paca w Dowspudzie i Uroczysko Święte Miejsce - miejsce kultu religijnego, na którym kończy się ten malowniczy odcinek. Znajdziemy tam drewnianą kapliczkę oraz krzyż postawiony przez nawróconych na chrześcijaństwo Jaćwingów w XIII wieku. Krzyż, mimo że przez pogan palony i wrzucany do rzeki ocalał i stoi do dziś. Nieopodal jest rzeczka Jałówka - uchodząca za cudowną, która okresowo zmienia swój bieg i odprowadza wody do niedalekiego Jeziora Jałowego. Miejsce uważane jest za magiczne, niemal święte. Dalej Rospuda płynie doliną, meandruje, jest coraz szersza, a nurt coraz wolniejszy. Decydując się na dalszy spływ dopłyniemy do jeziora Rospuda, które łączy się z jeziorem Necko nad którym położony jest hotel.

Dolinę Rospudy można również zobaczyć wybierając się z przystani hotelowej na rejs gondolą lub statkiem, który wpływa do 2 km w głąb rzeki. Daje to możliwość znalezienia się w bezpośrednim kontakcie z wyjątkową przyrodą tego obszaru. Dodatkowo podczas rejsu statkiem Jaćwież uczestnicy przeniosą się w czasy, kiedy panowali Jaćwingowie, poznają ich historię, ubiory, dowiedzą się jak żyli w tamtych czasach oraz poznają dzikość natury na Rospudzie.

Dolina Rospudy należąca do Zielonych Płuc Polski zasłynęła w 2009 roku w związku z budową obwodnicy Augustowa – miała ona biec przez obszar chronionego krajobrazu Natura 2000. By nie dopuścić do budowy ekolodzy przykuwali się do drzew, które miały być wycinane pod planowany przebieg trasy. Dzięki licznym protestom oraz skierowaniu sprawy do Parlamentu Europejskiego zmieniono ostatecznie przebieg trasy tak, by droga omijała najbardziej cenne tereny.

Ta dzika rzeka jest niesamowitą atrakcją, gdzie niezniszczoną przez człowieka przyrodę można mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Lokalizacja

nad jeziorem

Hotel Warszawa
ul. Zdrojowa 1, 16-300 Augustów

Newsletter

Dołącz do naszego NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i rabatów
nawet do 50%

Kliknij w link zawarty w wiadomości otrzymanej od nas, aby potwierdzić chęć zapisu na listę mailingową.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij