Przyjazd
Wyjazd

Spływ kajakowy Czarną Hańczą

  1. Strona główna
  2. Atrakcje
  3. Aktywnie
  4. Spływ kajakowy Czarną Hańczą

Czarna Hańcza to największa rzeka Suwalszczyzny, a tereny przez które przepływa cechują się unikatowymi walorami krajobrazowymi, geologicznymi, historycznymi i etnograficznymi. Duży wpływ na rozsławienie rzeki miał Jan Paweł II, który jeszcze za czasów młodości chętnie wybierał ją na spływ kajakowy. Rzeka swój początek bierze w najgłębszym w Polsce jeziorze Hańcza. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, płynie niczym górski potok wśród licznych wzniesień, wąwozów, głazów, pokonując aż 24-metrową różnicę poziomów na odcinku zaledwie 1,3 km. Na tym odcinku występują również typowe dla górskich rzek gatunki zwierząt np. pstrągi. Swój bieg spowalnia za jeziorem Wigry, tam leniwie płynie wśród rozlewisk i łąk, małych wysepek, po czym od miejscowości Wysoki Most znów przyspiesza aby włączyć się w system Kanału Augustowskiego. Dalej płynie aż na Białoruś gdzie łączy się z Niemnem.

Miłośnikom kajakarstwa Czarna Hańcza jest bardzo dobrze znana i choć ma do zaoferowania wiele ciekawych tras kajakowych to najbardziej atrakcyjnym odcinkiem jest Dworczysko – Mikaszówka. Ten 12 km szlak łączy wszystkie walory tej malowniczej rzeki, gdzie wije się serpentyną wśród powalonych drzew, dzikich lasów Puszczy Augustowskiej z licznymi zakolami, skarpami i podmytymi brzegami. Niesamowitym przeżyciem na trasie jest dwukrotne śluzowanie na zabytkowym Kanale Augustowskim na śluzie Sosnówek i Mikaszówka. Przy brzegach rzeki są liczne punkty pozwalające na krótki odpoczynek, a często też można tam spotkać okolicznych mieszkańców, którzy sprzedają słynne jagodzianki, kartacze a nawet lokalne trunki. Czas potrzebny na przepłynięcie to ok. 5-6 godzin i jest to idealna propozycja na jednodniowy spływ kajakowy.

Dla największych entuzjastów tego sportu polecamy zakończenie trasy po białoruskiej stronie z wodnym przejściem granicznym na śluzie Kurzyniec. Można również pokonać cały ok 95-kilometrowy szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego kończąc go w Augustowie przy przystani naszego hotelu.

Czarna Hańcza to jeden z najbardziej malowniczych i popularnych szlaków kajakowych w Polsce. Jeśli planujesz dopiero rozpocząć przygodę z kajakiem warto go wybrać, ponieważ nie sprawia trudności zarówno rodzinom z dziećmi, jak i początkującym, a dzika i piękna przyroda na jego trasie dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Lokalizacja

nad jeziorem

Hotel Warszawa
ul. Zdrojowa 1, 16-300 Augustów

Newsletter

Dołącz do naszego NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i rabatów
nawet do 50%

Kliknij w link zawarty w wiadomości otrzymanej od nas, aby potwierdzić chęć zapisu na listę mailingową.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij